Wszystko o podwiązce

Blog z poradami na temat wyboru odpowiedniej bielizny

Wszystko o podwiązce

Podwiązka od wieków stanowi element kobiecej bielizny. Dawniej stosowana była jako element podtrzymujący pończochy. Od dawna zdobiona, subtelna i intymna sprawiła, że z czasem pojawiły się przesądy mówiące o tym, na której nodze oraz kiedy panna powinna nosić podwiązkę. Przyjrzyjmy się temu, kiedy nie powinniśmy zapomnieć o takim dodatku do naszej bielizny.

 

Studniówka

Pierwszym momentem, w którym kobieta zakłada podwiązkę zazwyczaj jest bal studniówkowy. Tradycja mówi, że dziewczyna powinna poszukać modelu w kolorze czerwonym i założyć go na swoje lewe udo. Podwiązka powinna towarzyszyć nie tylko w trakcie poloneza, ale i podczas całego balu. Ponadto czerwoną bieliznę (nie tylko podwiązkę!) młoda dziewczyna powinna mieć ubraną także podczas matury. Taki strój ma symbolizować szczęście oraz zesłać powodzenie w trakcie zdawania egzaminu. Ile jest w tym prawdy? Choć do matury najlepiej przygotować się poprzez rzetelną naukę, to jednak zmysłowa bielizna może dodać pewności siebie i sprawić, że w tak stresującym dniu uczennice poczują się bardziej komfortowo.

 

Ślub

Wydarzeniem, wokół którego narosło wiele tradycji oraz przesądów jest wesele:  Niektóre z nich odnoszą się właśnie do kobiecej podwiązki. Trzeba tutaj skupić się na jej wyglądzie, zakładaniu, zdejmowaniu oraz zwyczajach, które różnią się od siebie w zależności od kraju.

Kolor podwiązki panny młodej powinien być błękitny. Jednak coraz częściej kobiety decydują się na modele białe lub ecru. Tym samym chcą, by cała ich bielizna miała jeden odcień i komponowała się ze sobą. Podwiązka powinna znaleźć się na lewym udzie i zostać założona przed ślubem, a zdjęta dopiero w trakcie nocy poślubnej. Najlepiej, by świeżo upieczony małżonek nie użył do tego celu rąk. Taki zwyczaj ma symbolizować udane pożycie seksualne.

Od kogo podwiązka?

Co do tego, od kogo pochodzić ma podwiązka pojawiają się różne głosy. Niektórzy twierdzą, że bielizna powinna być prezentem od Pana Młodego lub rodziców. Inni zaś twierdzą, że to przyjaciółki przyszłej Panny Młodej mogą dać ją w prezencie w trakcie wieczoru panieńskiego. Jednak tradycje tradycjami, a obecnie coraz więcej kobiet decyduje się na samodzielny zakup. Tym samym mają pewność, że wybiorą model który się im podoba oraz w którym czują się komfortowo.

Czasami kobiety decydują się na pożyczoną podwiązkę. Nawiązują tym samym do innego zwyczaju, który mówi, że Panna Młoda w trakcie wesela powinna mieć założone:

– coś niebieskiego

– coś pożyczonego

– co starego

– coś nowego.

Jeśli więc pożyczy niebieską podwiązkę, to tym samym wypełni już dwa podpunkty z powyższego zwyczaju.

 

Oryginalne zwyczaje

Wiele regionów oraz krajów ma również własne wierzenia dotyczące podwiązek. Ich niebieski kolor ma symbolizować wierność małżonka, natomiast biel oznaczała dawniej czystość i niewinność Panny Młodej.

Często w trakcie oczepin Pan Młody zdejmuje (bez użycia rąk) podwiązkę i rzuca ją obecnym kawalerom. Tym samym zwiastuje, kto jako następny się ożeni. W niektórych krajach zdjętą podwiązkę tnie się na kawałki i rozdaje kawalerom jako zwiastun szczęścia i szybkiego małżeństwa.

 

No Comments

Add your comment