Mężczyzna na plaży

Blog z poradami na temat wyboru odpowiedniej bielizny

Mężczyzna na plaży

Szybkoschnące materiały, praktyczne troczki, różna długość i szerokość nogawek, cała gama barw i wzorów. Nigdy wcześniej mężczyźni nie mieli tak dużego wyboru jeśli chodzi o strój kąpielowy. Czerwony kolor – choć przeznaczony dla ratowników, jest bardzo popularny. Męski strój kąpielowy przez lata zmieniał się wraz z ewolucją w sferze obyczajów i obowiązujących trendów. Co najlepiej włożyć dziś na basen czy plażę, by czuć się swobodnie i atrakcyjnie?

 

Rys historyczny 

 

Najpierw mężczyźni kąpali się nago. Tak naszym praprzodkom było po prostu najwygodniej, poza tym kontakt z wodą był raczej sporadyczny i do stroju nie przywiązywano większej uwagi. Starożytni Rzymianie i Grecy kąpiel w ubraniu uważali za niewygodną i niebezpieczną – z powodu braku garderoby, która gwarantowałaby zarówno wygodę i bezpieczeństwo – najczęściej również kąpali się na golasa.

Sporo zmieniło się wraz z nadejściem epoki średniowiecza. W tym czasie kąpiele nago zostały uznane za niemoralne i surowo zakazane. Wraz z dostrzeganiem coraz większej potrzeby higieny i rozwojem kurortów leczniczych, wraz z końcem XVII stulecia pojawiły się pierwsze stroje zakrywające ciało podczas kąpieli wodnych i słonecznych. Choć trudno w to uwierzyć, jeszcze tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej za paradowanie po plaży z nagim torsem lub w zbyt krótkich spodenkach groził więzienny areszt. Mężczyźni nosili zatem zabudowane, dwuczęściowe lub jednoczęściowe stroje, najczęściej w czarno-białe, poziome paski. Prawdziwy przełom dokonał się w latach trzydziestych XX wieku w Stanach Zjednoczonych – mężczyźni zaczęli się kąpać tylko w krótkich spodenkach odkrywając całkowicie torsy. Tak jest do dziś – na plaży czy na basenie nikt nie przejmuje się widokiem odsłoniętej męskiej klatki piersiowej.

 

Stringi, slipy, bokserki czy szorty?

 

Współcześnie rodzaj kąpielówek męskich zależy od indywidualnych preferencji lecz również od obowiązujących trendów, w tym tych obyczajowych. Nie wszędzie akceptowalne są na przykład plażowe męskie stringi. A bardzo popularne jeszcze kilka lat temu kąpielówki o kroju slipów – powoli odchodzą do lamusa.

Choć w przypadku mężczyzn wciąż największe znaczenie ma wygoda, warto rozejrzeć się po plaży, basenie czy wśród ofert producentów kąpielówek i przemyśleć, który z modeli będzie najlepszym wyborem.

Właściwie dobrany strój kąpielowy to taki, który jest wygodny i pozwala czuć się pewnie podkreślając mocne strony męskiej sylwetki. Swoją indywidualność można zaakcentować poprzez wybór stroju w określonych kolorach i o mniej lub bardziej wyrazistym wzornictwie.

Można wybrać tradycyjne slipy lub bokserki, ale współcześnie, najbardziej uniwersalne są kąpielowe szorty. Nawiązujące do stroju amerykańskich surferów, gwarantują największą swobodę. Nie tylko podczas pływania ale i podczas spaceru po plaży czy pobytu w pobliskiej knajpce.

 

No Comments

Add your comment