Bielizna termoaktywna – czym kierować się przy jej wyborze?

Blog z poradami na temat wyboru odpowiedniej bielizny

Bielizna termoaktywna – czym kierować się przy jej wyborze?

Bielizna termoaktywna jest nie zastąpionym elementem garderoby aktywnych osób. Ten tym bielizny kupują nie tylko sportowcy, lecz również amatorzy uprawiający sporty. Głównym zadaniem bielizny termicznej jest utrzymywanie stałej temperatury ciała oraz odprowadzanie nadmiernej ilości potu. Jednak jaka bielizna termoaktywna będzie najlepsza?

Różnica pomiędzy bielizną termoaktywną, a termiczną

Wiele osób stosuje wymiennie pojecie bielizny “termoaktywnej” i “termicznej”, jednak są to dwa różne gatunki bielizny. Jaka jest różnica pomiędzy bielizną termiczną , a termoaktywną?
Każdy typ bielizny, który chroni ciało przed chłodem i pomaga w utrzymaniu optymalnej temperatury ciała jest bielizną termiczną. Tego typu odzież nie zapewnia odpowiedniej wentylacji, nie odprowadza również wilgoci. Celem bielizny termicznej jest tylko ochrona przed chłodem- wiatrem, mrozem, deszczem. Bielizna termoaktywna nie jest wskazana do uprawiania jakiegokolwiek sportu na świeżym powietrzu.
Bielizna termoaktywna nie tylko dobrze izoluje od chłodu, ale również zapewnia odpowiednią wentylację poprzez oprowadzenie wilgoci. Bielizna termoaktywna jest typem bielizny oddychającej, która doskonale sprawdzi się podczas każdej aktywności fizycznej.

Jakie są rodzaje bielizny termoaktywnej?

Bielizna termoaktywna poprawia komfort uprawiania sportu. Bielizna o odpowiednim składzie i strukturze zapewnia nie tylko ochronę przed chłodem, lecz również gwarantuje dobrą wentylację skóry.
Uprawianie sportu w zwykłej odzieży jest bardzo nie wygodne- zwykła odzież nie izoluje od zimna oraz nie odprowadza wilgoci z ciała. Tylko bielizna termoaktywna jest w stanie utrzymać ciepło na stałym poziomie i odprowadzić wilgoć.
W sklepach oprócz klasycznej bielizny termoaktywnej damskiej, męskiej i dziecięcej, można znaleźć bieliznę dedykowaną konkretnym dyscyplinom sportowym:
  • do biegania- powinna być przede wszystkim dobrze dopasowana oraz bardzo elastyczna
  • do jazdy na rowerze- warto wybrać bieliznę podobną do tej do biegania, bielizna termoaktywna do jazdy na rowerze nie może być luźna
  • na narty- jej zadaniem jest bardzo dobra ochronna termiczna oraz odprowadzanie nadmiaru wilgoci z ciała. Warto zakupić bieliznę termoaktywną wykonaną z wełny merynosów
  • na siłownię- warto wybrać cieńszą i lżejszą bieliznę termoaktywną
  • na motocykl- poprawia komfort jazdy na motocyklu
  • do siatkówki- warto wybrać bieliznę termoaktywną, która poprawi wentylację oraz zapewni swobodę ruchów

 

Ważny skład bielizny termoaktywnej

Bielizna termoaktywna wykonana jest przeważnie z tkanin sztucznych co wydaje się  być paradoksem, ponieważ najlepsze są tkaniny naturalne. Jednak w większość tkanin naturalnych nie nadaje się do produkcji bielizny termoaktywnej- nie posiadają żadnych właściwości termoizolacyjnych, włókna tych tkanin szybko nasiąkają wilgocią. Wyjątkiem pośród tkanin naturalnych  jest wełna z merynosów.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar bielizny termoaktywnej?

Podczas zakupu bielizny termoaktywnej należy się kierować przede wszystkim komfortem noszenia. Bielizna powinna być dobrze dopasowana do ciała, lecz nie może go uciskać. Najlepiej wybrać ten rozmiar, który się zawsze kupuje. Nawet jeśli osoba, kupująca bieliznę się odchudza to powinna wybrać ten sam rozmiar co zawsze.

 

No Comments

Add your comment